Hero image

Högbo Brukshotell

+46 26 24 52 00
Hans Hiertas väg 5, 811 92 Sandviken Sweden
Open Today:

Amenities

Other
  • Free breakfast
  • Free Wi-Fi
  • Free parking
  • Breakfast
  • Check-out time
  • Check-in time
Amenities
  • Free Wi-Fi
  • Free breakfast

Best KPortal Reviews

Vilket underbart ställe! Mycket rar och trevlig personal. Kliniskt rent rum. Sov som en Prinsessa. Fantastiskt god middag! Mycket hög kvalitet. Fullt i restaurangen hela kvällen. Populärt ställe. Kul!|Frukosten nästa morgon var Magisk. Toppfräsch! Nybakade bullar, bröd, kakor. Världens godaste ostar från Gårdsbutiken. Köpte med mig ost, bullar, nybakat mjukt tunnbröd hem. Och massor av luktegott från butiken Björk och Berry.|Trevlig glashytta, smedja, keramikverkstad osv.|Jag har aldrig tidigare varit vare sig i Gävle eller Högbo. Blev glatt överraskad. Kommer Definitivt tillbaka . 100%.
Högbo brukshotell är ett jättefint ställe. Om man tycker om att åka längdskidor utan att behöva åka till fjällen passar det utmärkt att besöka den gamla bruksorten utanför Sandviken. Hotellet är mysigt och trevligt med en bra restaurang och helt ok bistro. Tyvärr är själva boendet präglat av 90 talets konferens känsla. Ganska ocharmigt och opersonligt. Vattnet i kranarna smakar myr och mögel. Detta känner givetvis personalen till och hänvisar till att man kan ta med sig filtrerat vatten från huvudbyggnaden ner till annexerummen. Det borde givet vis finnas vatten att tillgå på rummen utan att man behöver fråga om det. Hotellet har hållit på med en ombyggnad en längre tid nu. Det är Spa anläggningen som skall byggas om. Jag har bott här ett antal gånger och tycker att ombyggnation borde spegla i rumspriset.|Men det blir nog bra när det är klart. |Restaurangen serverar närproducerat och håller hög kvalitet. Det är inte billigt men bra.|Jag kommer att återkomma hit för att det finns skidspår och utomhusaktiviteter som roar mig.
Fantastiskt ställe!!
Vi var här för andra gången i mitten av Januari. Längdspåren är världsklass, jag har åkt mycket längd (dock inte på elitnivå:)) och det finns inga spår som slog dessa. Hotellet är mysigt och fräscht med trevlig och hjälpsam personal. näst intill all mat är egenodlad eller i varje fall närodlad. Väldigt god mat och frukosten tillhör också toppklass, det ända minuset jag har är att badrummen med duschar kunde vara lite bättre standard, det känns som att Hotellet i övrigt är något lyxplagg och badrummet är inhandlat på HM.
Vi stannade på Högbo på vägen hem från några dagar i Tällberg efter rekommendation från vänner. Rekommendationen gällde framför allt maten och den gjorde oss inte besvikna, middagen var innovativ och mycket god och frukosten utmärkt.
Vi bodde i en temasvit (Ledin) vilken också levde upp till förväntning då den var både mycket bekväm och kul inredd.
Den låg i en egen stuga några hundra meter från huvudbyggnaden så det blev en vacker promenad för middag och frukost. Bilen parkerades alldeles vid stugan så det var inga problem. Dock skull en grusad gång längs kanten på vägen underlätta då det var tämligen halt.
Det som tyvärr drar ner betyget är mottagande och attityd hos personal både i reception och restaurang. Vi upplevde den som ganska ointresserad och mer mekanisk än välkomnande. Ett ”välkommen”, ”tack” eller ”godmorgon” är hövligt utan att vara fjäskigt. Även ett enkelt leende bidrar till upplevelsen för gästen. I rättvisans namn skall nämnas att vi fick ett ”Tack för informationen” när vi informerade om att det inte fanns något varmvatten i sviten på morgonen. Vilket i ärlighetens namn upplevdes som en störning som skapade irritation. Det fanns tekokare för att klara handtvätt efter toabesök och dusch kunde avstås givetvis då vi åkte vidare direkt efter frukost. Jag vill här också poängtera att vi inte begärde någon form av ersättning eller uppträdde otrevligt utan enbart informerade för åtgärd inför nästa gäst. Vi förstod självklart även förklaringen att det var kallt ute. Även om det kanske inte direkt är gästens ansvar utan mer handlar om policy.
Det handlar om detaljerna när man väljer hotell/restaurang när man som vi når en viss ålder och ofta reser och umgås/rekommenderar ställen till vänner och bekanta.
Supermysigt Brukshotell med bra service och supertrevlig miljö. Rummen i stugorna utanför hotellet är väldigt fina och mysiga. Det finns mycket olika aktiviteter att utföra runt hotellet. Maten är i världsklass så även servicen. Rekommendera varmt detta hotell.
Detta är ett paradis för skidälskare och om du gillar god mat o dryck därtill blir du inte besviken! ||Skidspåren är i väldigt bra skick då de pistas ofta. Köket håller hög klass och vinlistan likaså. Vi är jättenöjda!
Högbo brukshotell med sin fantastiska service, rumskomfort, utsökta mat och enastående omgivningar gör vistelsen oförglömlig med en längtan att återkomma inom en snar framtid. Denna gång åkte vi längdskidor, hade toppenväder med fina spår. Nästa tillfälle blir förhoppningsvis i sommar/höst när spaanläggningen är klar.
Vi trodde att vi hade bokat en mysig helg med spa och god mat. När vi kommer dit får vi själva ta reda på att spat är under renovering och inget går att använda. Bristfällig information!! Det var trångt på fikat ljudvolymen vid fikat och middagen var inte trevlig. Vid frukosten var det väldigt trångt. Den här helgen var inte vad vi tänkte oss. Riktigt besvikna. Mer ledsen än utvilad efteråt.

Quick Facts About Högbo Brukshotell