Hero image

Våffelbruket - Hammarbacken Ludvika

+46 76 884 98 68
Magasinsgatan 8, 771 31 Ludvika Sweden
Open Today:

Amenities

Offerings
  • Coffee
Payments
  • Debit cards
  • NFC mobile payments
  • Credit cards
Parking
  • Free parking lot
  • Parking

Best KPortal Reviews

Så goda Våfflor! Så mysig miljö. Besökte Våffelbruket för andra gången idag och blev minst lika nöjd som första gången (i somras).
Väldigt trevligt våffelhus med både bubbelvåfflor och matigare våfflor. Allt ifrån Oreo glas med Oreo kross till våffla med chèvre ost. Finns även glass och någon form av fika våfflor. Enda nackdelen var att det tog lite tid.
Åt räkvåffla som smakade bra. Det var lång väntetid på maten däremot vilket var trist. Men mysig omgivning runt våffelbruket och underbart att gå runt omkring hammarbacken.
Helt okej ställe att fika på men vi förväntade oss mer efter rekommendation om att åka hit.
Fin utsikt och mysigt att sitta ute under träden och äta. Dessvärre regnade det när vi var där så vi var tvungna att sitta inne. Mysiga rum och gott om bord och stolar men väldigt dålig luft/ventilation gjorde att det kändes instängt. Fönstren gick inte att öppna vilket verkligen behövts då det var varmt och kvavt och fullt med folk.
På hemsidan står det är man serverar veganska våfflor utöver de vanliga men när vi ville beställa en vegansk och frågade vad det är för topping på den så såg personalen ut som ett frågetecken och visste inte så han föreslog grädde och bär....grädden är inte vegansk... Om man skriver att man serverar veganska våfflor på ett sånt här ställe borde man även ha veganska tillbehör (t.ex. vegansk glass eller grädde) tycker jag.
Jättegod räkvåffla med både ägg, stenbitsrom och handskalade räkor mm. Väldigt gott.
Vi satt ute det var mysigt, men det såg inte ut som inneserveringen var riktigt lika mysig
Trevlig och serviceinriktad personal
Trevlig ställe att stanna till för en maffig våffla! Verkar vara ett populärt ställe åtminstone på sommaren, mycket folk inne och ute. Man kunde även sitta i ladan när det blev lite dåligt väder. Parkering finns tyvärr inte jättenära, man får gå en bit i backen, men det går väl bra för dem flesta!
Jättegoda våfflor i en mysig lokal. Jätte trevligt att sitta ute när vädret tillåter det. Lite väntade i perioder med mycket folk, men det får man nästan räkna med när varje våffel göras på beställning och pyntas efter alla konstens lagar.
Trevligt och gott men dyrt 99:- för våffla med glass. Det drar ner helheten för mig. 150:- för matvåffla. Tillkommer kostnad för kaffe/dryck.

Quick Facts About Våffelbruket - Hammarbacken Ludvika



Today

Opening Hours

How to go there

Location