Varbergs Kusthotell Info
Amenities
Other
-
Pool
-
Spa
-
Free breakfast
-
Free Wi-Fi
-
Check-out time
-
Check-in time
Amenities
-
Free Wi-Fi
-
Free breakfast
Best KPortal Reviews
Kuddarna är hårdare än potatis ???? standard rum har säng som inte är gjord för vuxna människor . Verkligen smal och mjuk så det känns som man trillar ner. Finns så många kuddar och pryd kuddar totalt idiotisk med tanke på man inte har någonstans att lägga dom om man som gäst har baggage. Verkligen opraktiskt. Att dom sen inte svarar på telefon när man från sin egna telefon ringer till receptionen är ju även kassare. Hade blivit förbannat om jag skulle ringa som turist. Varför man sedan har beslutat inte att ha telefon på rummet är fullständigt obegripligt!||||Jag har varit här innan Covid pandemin och allt verkar ha blivit sämre 300 för att hyra cykel 3 timmar eller 1000 per dygn är också saftigt för två. Frukosten finns i byggnadens mörkaste rum där man nästan får använda ficklampa om man vill se vad som finns på tallriken. På ett badhotell är det ljuset man vill gynna av speciellt efter lång vinter. Kanske ledningen skulle ta sig till Skagen i Danmark dom har lyckats bra också i gamla byggnader. Frukosten var absolut inte som förväntat. Middelmådig mat muggar utan hank halvfabrikat recept på mycket. Ingen lax ingen makrill mayo och remouladsås likgiltig och definitivt inte gjort i eget kök.
Tack för en trevlig vistelse!
Fint hotell med fantastisk utsikt mot stranden.
Rum var mysigt, tyst och funkade för oss.
Badrummet behövde lite kärlek. Tvålpumpar var smutsiga och gamla samt duschkabin saknade en golvlist så när vi duschade rann vatten över hela badrumsgolvet.
Frukost var ok - vad jag skulle förvänta mig för priset, men ingen "wow' känsla.
Vi har varit på hotellet flera gånger tidigare och upplever tyvärr att det bara blivit sämre. Nu har man dessutom börjat med att ta betalt för parkering och det är bara ett bevis på att man vill ha in mer pengar. När man frågar i receptionen varför så får man till svar att "dom" har börjat med det. Lite tråkigt att det inte finns en "vi" känsla mot oss kunder. Tyvärr så håller inte heller maten den nivå som den borde med tanke på priserna. Platsen är fantastisk med enormt fin miljö och bra promenadstråk. Hade det inte varit för platsen så tror jag inte många kommit hit tyvärr.
Spenderade 2 nätter i ett större rum med havsutsikt tillsammans med min fru på detta underbara ställe. Vi uppskattar bättre hotellvistelser och har ganska höga förväntningar på renlighet, service mm. Dock är det få gånger som våra hotellvistelser har överträffat våra förväntningar, men det gjorde Varbergs Kusthotell. Vårt rum var fantastiskt och de sköna Carpe Diem sängarna blev lite pricken över i:et. Efter bastu, bad och behandlingar, god dricka och bra mat blev vi båda som gelé. Tröttheten och mattheten blev slående och sängen bidrog till en längre och djupare sömn än jag fått erfara på väldigt många år. Frukostbuffén var det hög standard på och lunch / middag likaså, jättegott. Personalen var genuint trevlig och hjälpsam och inte sådär jobbigt inställsamma som vissa kan vara. ||I min mening var det värt varenda krona och vi har redan bestämt vår nästa vistelse.
Spa för mig är lugn och ro. När vi kom var det vatten gymnastik och massa folk. Spa avdelningen är liten och jag saknade en varm (40 grader) bassäng i eget rum avskilt från poler med bubblor osv som har maskiner som väsnas. Det fanns inte heller någon "riktig" bubbel pool bara en "champagne pool" kändes som man satt i ett glas Loka typ. Efter en stund dundrade det in massa pensionärer från vatten gympan, så det blev en kort, kall, visit. Maten som ingick var inte ok den heller. Fläskkarré som mest smakade fett. Personalen ska dock ha 5 av 5. Mycket trevliga!
Fint hotell nära havet i Varberg. Stora rum, väldigt vällagad mat i restaurangen och på frukosten fanns allt man vill ha.|Däremot spat är inte värt pengarna .Kostar mycket extra och du får bara vara där vissa tider ändå, i stora saltvattensbassängen pågick väldigt mycket rehabträning så det kändes som om man störde och inte känns det ju så lyxigt heller då. Ingen vanlig bubbelpool och den ”varma” bassängen var 36 grader i så där frös man nästan. För de pengarna borde man få mer lyx,hade inte betalat för det igen. |Överlag bra betyg annars och kan tänka oss att bo där igen. Receptions och restaurangpersonalen var trevlig däremot hade två på frukosten nog missat att gå charmkursen och undrsr om de änns såg gästerna.
Vi blev besvikna på att stretch/rörlighetspasset bytt plats och inte längre återfanns den tid som schema uppgav. Ont om sitt/liggplatser i SPA-avdelningen. TV:ns placering i rummet var katastrofal då vridarmen inte gjorde det möjligt att vrida/vinkla mot sängen eftersom en utskjutande vägg var i vägen. ”Pinnsoffan” som var placerad framför TV:n var snygg men odräglig att sitta i. Två rätters-supén på kvällen hade stor förbättringspotential. Vid frukosten valde vi ett mysigt fönsterbord i ett uterum. Det visade sig dessvärre komma varmluft från fönstret vilket gjorde att det blev smäktande varmt att sitta där. Vi flyttade bordet en bit in i rummet.
Underbar over nattning, sååå mysigt.
Jätte trevligt personal
Enda var att ölen och maten var alldeles för dyr, tyvärr
Quick Facts About Varbergs Kusthotell
Today
Opening Hours
How to go there
Location
Places