Varbergs kallbadhus Info
Amenities
Accessibility
-
Wheelchair-accessible car park
-
Wheelchair-accessible entrance
Best KPortal Reviews
VI badade där idag, det var underbart - älskade att det var gammalt men inte slitet. Inga onödiga renoveringar. Hög kvalitet på duschar och superfräscht, badet var fantastiskt. Jag kommer absolut åka tillbaka. Batsuarna var också perfekta med otrolig utsikt över havet och farleden.
Första gången besökte kallbadhuset denna kalla vinterdag. Jag är van och ihärdig kallbadare med Halmstad/Tylösand som hemmaarena. Vädret var vackert, solen strålade från en klarblå himmel men det var helt skuggat där stegen gick i tyvärr. Sent omsider fick jag veta av andra gäster att det fanns ytterligare en, där skymdes ej solen. Mycket folk denna dag, helt okej ändå. Jag kommer tillbaka.
Imponerad av hur fint man kunnat restaurera denna sekelskiftes byggnad. Vilken fin plats för bad och sommaraktiviteter. Inte bara sommarbad. Vi mötte en herre på väg till sitt dagliga vinterbad. Vi var också vid fästningsbadet som också var imponerande!
Lite för många nakna män för min smak... Inte för att det är något fel med att tycka om nakna män men det faller inte riktigt mig i smaken
Trevligt badhus i gammal fin stil. En riktig klassiker nära Varbergs fästning. Här kan man ta sig ett dopp i havet och njuta av utsikten i bastun.
Stor bastu med stora fönster med underbar utsikten över havet. Fast det är 7 december så både doppade mig i havet och jag gjorde en ängel i snön haha och in i bastun igen. Vi bor på gran canaria och har inte sett snö på många år. Riktigt kul upplevelse. Vi var 7 från GC och och 5 från varberg kontoret. Vill komma tillbaka men under sommaren
Kallbadhuset är öppet några dagar i veckan. Här finns bastu Damernas och Herrarnas sida, nakenbad med trappa rätt ner i havet. Här finns fin också med diverse, bl a våfflor. Ligger vid Barnens badstrand precis vid hamnen och nedanför fästningen i början av strandpromenaden. Det är öppet några dagar i veckan och går att hyra också. Helt underbart, vackert och mysigt.
Bra i bland om man kommer senare så kan de vara många bättre att vara där på förmiddagen vacker utsikt från bstun
Quick Facts About Varbergs kallbadhus
Today
Opening Hours
| Monday | Closed |
|---|---|
| Tuesday | Closed |
| Wednesday | 02:00 AM - 08:00 PM |
| Thursday | Closed |
| Friday | 11:00 AM - 05:00 PM |
| Saturday | 09:00 AM - 05:00 PM |
| Sunday | 09:00 AM - 05:00 PM |
How to go there
Location
Places