Saltsjöbadens Kiosk Info
Amenities
Service options
Accessibility
-
Wheelchair-accessible car park
Offerings
-
Coffee
Atmosphere
-
Trending
Best KPortal Reviews
Detta är en klassisk glasskiosk som ligger precis mellan den nya restaurangen Bjerreds station och långa bryggan. Glassen kan avnjutas direkt på plats där det finns gott om bord, stolar och parasoller. Ett annat alternativ är att äta glassen under en promenad ut på bryggan och samtidigt inandas den salta havsluften. Det finns gott om parkeringsplatser precis i anslutning till kiosken.
God mjukglass och OK med sittplatser. Ibland kan kön vara väldigt lång.
Otroligt överprisat ställe. Alltid mycket folk, vilket ger långa kötider, stressad miljö och otroligt smutsigt överallt. Marken, bänkarna och borden, överallt är det kladdigt med glass. För att inte tala om soptunnorna. Getingar överallt. Konceptet är samma, år efter år, ha max två sommarjobbande ungdomar på plats som förväntas serva en lång kö med människor och strunta fullständigt i utemiljön. Hade inte stället varit det enda glasstället nära Långa bryggan hade man inte besökt stället överhuvudtaget. Glassen är okej, getingarna åt upp hälften. Både Malmö och Lund har ställen där man kan köpa god glass, men där man också tar hand om utemiljön. Åk dit istället.
Ätit många mjukglassar här i sommar och de är fantastiskt goda. Väldigt stora - rekommenderar Bjärredspecialaren med chokladdopp och nötter. Mycket trevlig ung personal. Kan vara långa köer men det tar sällan speciellt lång tid.
Här fick jag en näst intill perfekt mjukglass. Rejäl i storlek och fast, den hann ätas innan det började rinna ner över handen. Lång kö och stundtals bara en person i kassan, här behövs det mer bemanning.
Jättegod glass, men som alltid jättelång kö. Bara 2 expediter som fick jobba på ackord i värmen för att serva alla glassarna. Jag led med dem, då de jobbade på ett väldigt proffetionellt sätt och serviceminded, men knappt hann andas i värmen mellan kunderna.
Anledningen till endast 4 stjärnor beror på att de borde ha varit fler som exponerade kunderna. Synd om personalen som var klart underbemannade!
5 stjärnor till tjejerna❣️
Jag hade länge sett fram emot ett besök i denna glasskiosk...men blev besviken.Jag åt en mjukglass tycker att den var för "kompakt" men kulglassarna kanske är godare...????
Det finns betydligt godare glass i både Lund och Malmö. Inte värt att köa 30 minuter för smaklös mjukglass.
Quick Facts About Saltsjöbadens Kiosk
Today
Opening Hours
How to go there
Location
Places