Hero image

Pastaköket Grytan

+46 455 33 33 88
Norra Smedjegatan 8, 371 13 Karlskrona Sweden
Open Today: 11:00 AM - 08:00 PM

Amenities

Service options
  • Takeaway
  • Dine-in
Offerings
  • Alcohol
  • Beer
  • Coffee
  • Wine
Dining options
  • Lunch
  • Dinner
Amenities
  • Toilets
Atmosphere
  • Casual
Planning
  • Accepts reservations
Payments
  • Debit cards
  • NFC mobile payments
  • Credit cards

Best KPortal Reviews

God och stor portion Pasta Bolognese. Kanske lite för lite kryddad men ändå väldigt god. Väldigt trevlig och hjälpsam personal som snabbt ryckte in och hjälpte oss då vi behövde sitta inomhus.
Trevlig, ren och fräsch restaurangmiljö.
Beställde en carbonara. Fick pasta som var ljummen med en gräddsås, en äggula och bacon. En skiva prosciutto till, vilket var oväntat. Inte särskilt autentiskt men överlag helt okej mat. Bilden visar en "mellan" portion vilket kostade 80kr med dricka. Brödet känns forcerat och ganska tråkigt, hade kunnat vara smaksatt och kanske en lite mindre bit. Trevlig, neutral stämning, snabb service och vänlig personal.
Utmärkt service med ett leende på läpparna och väldigt god mat rekommenderas starkt
Min tidigare erfarenhet av lunchen här var super bra. Nu ( idag ) fick jag ngt helt annat. Upperbarligen ingen koll på vad lunch är. Personalen läste utantill ur meny häftet och fyllde lådan i samma ordning men, skivad tomat är INTE samma sak som soltorkad tomat! Kommer jag att ge dem en chans till? Vi får se. Det var riktigt kass i dag, inte värt pengarna denna gången. Nya ägare?
Detta är helt förbryllande för mig... Trodde aldrig att jag skulle sätta mig ner och skriva en recension för att en restaurang som fokuserar på italiensk mat inte kan salta sin pasta. Osaltad pasta är den pastan som hör hemma i soptunnan. Följ gärna regeln att vattnet som pastan kokar i ska va salt som havet.
Redigering efter att ägaren har svarat på min recension:
Spelar ingen roll om jag är den första eller tionde som säger det, men jag är absolut inte den första. De finns ju en annan recension på Engelska som skriver att maten smakar som om den va gjord av en 20-åring som nyss gjort sin första måltid i sin första lägenhet. Och hur tolkade du egentligen mitt meddelande? Jag påstod aldrig att pastavattnet skulle serveras till era kunder. Allt de saltet som tillförs till vattnet hamnar ju inte i pastan ändå.
Ventilationen i lokalen var under all kritik. Fuktigt och imma på rutorna! Maten smakade ungefär som något en trött tonåring lagat på bakfyllan. Billig pasta och färdig strimlad pizzaskinka.
Nu har jag varit på pastaköket 3 gånger & visserligen bara ätit pastarätter, men dom är helt fantastiska.
Kan rekommendera varenda en kotte att ge dom ett besök & ta en pastarätt.
Supernöjd varenda gång. ????
Så god mat, trevlig personal

Quick Facts About Pastaköket Grytan



Today

Opening Hours

Monday 11:00 AM - 08:00 PM
Tuesday 10:30 AM - 08:00 PM
Wednesday 10:30 AM - 08:00 PM
Thursday 10:30 AM - 08:00 PM
Friday 10:30 AM - 08:00 PM
Saturday 11:00 AM - 07:00 PM
Sunday Closed

How to go there

Location