Hero image

Nymans Bed&Breakfast

+46 76 096 43 70
Strandvägen 39, 546 32 Karlsborg Sweden
Open Today:

Amenities

Other
  • Free parking
  • Free breakfast
  • Free Wi-Fi
  • Breakfast
  • Check-out time
  • Check-in time
Amenities
  • Free Wi-Fi
  • Free breakfast

Best KPortal Reviews

Vi bodde i ett dubbelrum rakt ovanför ingången med sjöutsikt, natten 4-5 augusti. Ägarna är mycket trevliga och hjälpsamma, det känns lite som att komma hem till dem. Anläggningen är personlig, lite kitschig, men ren och fin. Enklare standard, där även det privata badrummet låg ute i korridoren. Frukosten är även den enkel, men har det viktigaste. Trivsamt för en övernattning även om Karlsborg inte mycket att se förutom att det ligger mycket vackert vid Vätterns strand.
Väldigt mycket som ej stämmer enligt beskrivning. Fel frukost tid, privat badrum finns ej. Inget kylskåp på rummet.
Ingen brandvarnare. Väldigt lyhört.
Trevlig frukost värdinna som fixa frukost till oss
Bästa möjliga läge vid vattnet. När till bad, matbutik och restaurang. Enkelt att parkera gratis på gatan.
Ganska slitet och lyhört. Fungerande ventilation saknas.
På frukosten serverades gammalt bröd.
Otroligt mysigt Bed & Breakfast med väldigt fin utsikt över Vättern.
Personalen är så gullig och tillmötesgående!
Bra frukostutbud och så häftigt med all glaskonst.
Liiite minus får kuddarna, de var inte så sköna. Men rummet var fint och hemtrevligt.
Som ett vandrarhem (ett ganska sunkigt sådant också) fast till hotellpris!
Undvik och boka något annat istället.
Mysigt ställe med väldigt mycket olika konstverk att titta på. Det ligger väldigt nära Vättern och även nära en bra lekplats.
Kanske något futtig frukostbuffé men ändå helt OK.
Ett ok café med goda bakverk. Dock råkade vi ut för lite underlig service. Det räckte att man funderade på ett bakverk, glass eller dricka för att det skulle snabbt som skjutit hamna på en tallrik och slås in i kassaapparaten. Indikerade man inte i rask takt att man skulle ha mer så slutfördes det hela och det var bara att betala.
Vi beställde två café latte var av den ena mer var varm mjölk med en touch av kaffe.
Skulle inte gå dit igen.
Jättebesviken på detta ställe pga att det på deras hemsida ej upplyses om att de ej har caféet öppet längre. Vi åkte långt för att fika just här. Väl framme, finns en lapp på dörren där det står att caféet är stängt. Detta bör ägarna skriva ut på hemsidan. Där nämns det nämligen ej att caféet är stängt. Har skrivit till ägaren, men ej fått svar.
Det bör tilläggas att medans vi var där så kom ytterligare tre par, som trodde att det var öppet.

Quick Facts About Nymans Bed&Breakfast