Amenities
Service options
-
Outdoor seating
-
Takeaway
-
Dine-in
Highlights
-
Great cocktails
Accessibility
-
Wheelchair-accessible car park
-
Wheelchair-accessible entrance
-
Wheelchair-accessible seating
Offerings
-
Alcohol
-
Beer
-
Cocktails
-
Coffee
-
Late-night food
-
Small plates
-
Spirits
-
Vegetarian options
-
Wine
Dining options
-
Lunch
-
Dinner
-
Dessert
-
Seating
Amenities
-
Toilets
-
Wi-Fi
Atmosphere
-
Casual
-
Cosy
Crowd
-
Family friendly
-
Groups
Planning
-
Accepts reservations
Payments
-
Debit cards
Children
-
High chairs
-
Kids' menu
Parking
-
Free parking lot
-
Parking
Best KPortal Reviews
Mitt framför Tesla supercharger i Ljusdal nära resecentrum finns den här lilla pärla. Har väldigt få sittplatser och maten kom ganska snabbt. Maten var också väldigt god. Vi tog lite olika rätter, en potatis och purjolökssoppa som hade lite för mycket salt men den var god. Sedan hade vi en pizza Margharita för barnen men den var inte den standard tråkig pizza utan var väldigt god. Sedan tog vi också en spaghetti med proscuito som var också god. Servicen var också väldigt högt nivå där personalen alltid var nära med ett glatt leende. Lite trångt mellan borden på grund av sin lilla storlek men maten och service täcker upp för det. Väldigt god och intressant sallad med Salami skivor och oliver.
Sveriges bästa italienska restaurang med samma kvalitet på maten som tre gånger så dyra ställen i storstäderna. Duktiga på att anpassa rätter för vegetarianer.
Firade min 65-årsdag på denna lilla oas mitt i Ljusdal. Man häpnar när en italiensk vinbar lyckas med att ha slut på prosecco när Systemet ligger ett kvarter bort. Fanns en skvätt till mig men maken blev utan.
Lite tafatt service och bara öppet till kl.21.
Annars står jag fast vid min förra recension - stanna till på La Banca om du passerar Ljusdal.
Hur skall jag beskriva, när man får sätta sig på uteserveringen, i solsken och avnjuta en kall öl... Våren är här !!
Bästa stoppet för bränslepåfyllning
Trillade spontant in hör på väg till Lofsdalen. Trevlig personal, bra tryffelpasta, mysig miljö. Lite dyrt för lunch men värt det.
God mat, trevlig personal och nära Tesla laddare. Kan ju inte bli bättre.
Bästa restaurangen i Ljusdal! Och så perfekt att den ligger precis Tesla-laddarna. Vi äter alltid här när vi passerar.
Quick Facts About La Banca
Today
Opening Hours
| Monday | Closed |
|---|---|
| Tuesday | 11:00 AM - 03:00 PM |
| Wednesday | 11:00 AM - 08:00 PM |
| Thursday | 11:00 AM - 08:00 PM |
| Friday | 11:00 AM - 09:00 PM |
| Saturday | 02:00 AM - 09:00 PM |
| Sunday | 02:00 AM - 05:00 PM |
How to go there
Location
Places