Hero image

Hamnkrogen Bryggan

+46 173 310 42
Strandgatan 3, 742 42 Öregrund Sweden
Open Today: 11:00 AM - 10:00 PM

Amenities

Service options
  • Outdoor seating
  • Takeaway
  • Dine-in
Accessibility
  • Wheelchair-accessible car park
  • Wheelchair-accessible entrance
  • Wheelchair-accessible seating
  • Wheelchair-accessible toilet
Offerings
  • Alcohol
  • Beer
  • Cocktails
  • Coffee
  • Late-night food
  • Spirits
  • Wine
Dining options
  • Lunch
  • Dinner
  • Dessert
  • Seating
Amenities
  • Bar on site
  • Toilets
Atmosphere
  • Casual
  • Cosy
Crowd
  • Groups
Planning
  • Accepts reservations
Payments
  • Debit cards
  • NFC mobile payments
  • Credit cards
Children
  • Good for kids
  • High chairs
  • Kids' menu

Best KPortal Reviews

Hej zandra du ringde klockan 21 och ville beställa en pizza Hawai. Vi den här tiden så är dom flesta restaurangerna i Öregrund stängda. Under dessa vintermånader är det väldigt ont om kunder och därför kan tiderna variera. Som du kanske märkte så var alla restauranger stängda i Öregrund förutom oss, vi stänger köket kl 21:00 året om och det är vi inte ensamma om utan alla stänger köket vi den tiden. Vi ber om ursäkt för missförståndet och hoppas att vi kan gottgöra dig vid nästa besök, ha en fin dag
Med vänlig hälsning,
HB
Bra pizzor, lagom burgare.
Bra och snabb service.
Billigt är det ingenstans längre, men det får väl anses prisvärt.
Öregrund är en sommarstad då får man ta att det kostar lite mer.
130:- för en pizza och 85:- för en stor flasköl.
Mysigt ute, maten ok. Tog en Hallomi burgare som hade en bra kombination men snabbmatskänsla över den. Pommes över förväntan.
Det fanns inga veganska alternativ på menyn, men när vi frågade om alternativ så var de beredda att veganisera både det ena och det andra. Vi bad om en vegansk grekisk sallad och fick en väldigt god sallad med vitlöksvinägrett och lite extra ingredienser istället för de som plockades bort. Trevlig personal, god mat, fint och rent.
Jag köpte smörstekt strömming, och jag anser att rätten låg någonstans mellan god och okej.
Fisken var generellt god, en av bitarna hade däremot en udda (svårbeskriven men ganska dominant) smak som inte satt helt rätt med mig. Åtminstone kände jag den ganska tydligt vid den första tuggan, det kan hända att smaken inte fanns utmed hela biten men höll sig kvar i min mun utmed den resterande konsumtionen.
Jag kommer tyvärr inte ihåg ifall det stod att just potatismos skulle vara till det eller inte, det verkar däremot som om det var fallet och därför bedömer jag det efter den uppfattningen: det var mediokert enligt mig, lite för stor variation i storleken på bitarna därinom och den var för ogräddig för min smak. Fortsättningsvis så kändes grönsakerna ovanpå lite trista/slöa i strukturen.
Något som korsade mitt sinne var även att lingonsylten kändes en aning "out-of-place" och tillsammans med potatismoset så förväntade sig mitt smaksinne att den sista ingrediensen skulle vara köttbullar. Istället var det strömming, vilket inte var en dålig kombination, men jag anser att det finns bättre alternativ för den roll som lingonsylten fyllde (att balansera ut rätten genom inkorporeringen av syra). Kanske en gräddfilsbaserad dillsås eller liknande, jag anser att det skulle fungera bättre med fisk (om än mer generiskt).
Knäckebrödet åt jag inte då jag inte riktigt såg en lämplig användning av det i denna rätt.
Inga av problemen var särskilt stora per se, men samlingen av dessa mindre problem sänkte den generella smakupplevelsen.
Varför gör ni reklam om att ni har öppet till 22 när det är stängt redan vid 21:00????
Trevlig plats i marin miljö där vi varit mycket nöjda vid tidigare besök. Den här gången valde vi en grekisk sallad och isterband med stuvad potatis. Hade nog varit mer mättande/större upplevelse med en korv med bröd än salladen. Isterband med potatis får en tvåa på en skala 0-10.
En fin kväll med solen som hälsar på. Maten var mycket god och även husets röda. Servitören med shortsen var toppentrevlig och förgyllde upplevelsen. ????????

Quick Facts About Hamnkrogen Bryggan



Today

Opening Hours

Monday 11:00 AM - 10:00 PM
Tuesday 11:00 AM - 10:00 PM
Wednesday 11:00 AM - 10:00 PM
Thursday 11:00 AM - 10:00 PM
Friday 11:00 AM - 10:00 PM
Saturday 11:00 AM - 01:00 AM
Sunday 11:00 AM - 10:00 PM

How to go there

Location