Gårdskocken, Schweizeriet på Karön Info
Amenities
Service options
-
Outdoor seating
-
Takeaway
-
Dine-in
Highlights
-
Live music
Accessibility
-
Wheelchair-accessible entrance
-
Wheelchair-accessible seating
-
Wheelchair-accessible toilet
Offerings
-
Alcohol
-
Beer
-
Cocktails
-
Coffee
-
Small plates
-
Spirits
-
Wine
Dining options
-
Brunch
-
Lunch
-
Dinner
-
Catering
-
Dessert
-
Seating
Amenities
-
Bar on site
-
Toilets
Crowd
-
Family friendly
Planning
-
Accepts reservations
Payments
-
Credit cards
Children
-
Good for kids
-
High chairs
Pets
-
Dogs allowed
Best KPortal Reviews
Väldigt trevligt ställe med god mat och fantastisk service. Den korta båtfärden mellan land och Karön avhandlas snabbt och enkelt även om båten går en gång i timmen enligt turlista så finns det möjlighet att kalla på den vid behov.
Toppenställe, kanongod mat och trevlig personal. Ljuvlig atmosfär.
Högsta betyg !!!
Tack snälla för att i lyckades fixa god och riklig mat med kort varsel till ett helt gäng kusiner när bokningen blivit missad. Nu mår vi gott och har ett extra minne att prata om vid nästa träff.
Vilken upplevelse i kvällningen! Med liten färja/båt fick vi skjuts tur och retur till Blekinges äldsta restaurang på Karön. Mycket god och vacker skärgårdsinspirerad mat. Servicen var perfekt. Vår servitris var fantastiskt trevlig, personlig och härlig.
SOMMAREN 2023
Ny krögare sedan förra året. Har nu provat tre gånger denna sommaren, en lunch, en brunch och en räkafton. Tyvärr... allt är max "ok" men inte mer. Att det blir tre stjärnor beror på deras engagemang i att skapa aktivitetskvällar, annars hade det bara blivit två. Har dock inte varit på någon, men bara att det engagemanget finns lyfter. Men att äta där blir det inte fler gånger. Åker i år hellre tvärs över sundet.
NEDANSTÅENDE FRÅN SOMMAREN 2022 INKL. FOTO F&C
FEM STJÄRNOR - *****
Har varit här i många år med skiftande kvalitet på köket, se tidigare recensioner. Nu äntligen är någon tillbaka efter två somrar med pandemi. Oerhört glädjande att nivån på mat och service är så hög. Tyvärr som vanligt lite dåligt med gäster. Men alla ni som missar får skylla er själva. Hoppas bara kommunen inte som vanligt strular till framtiden och ställer för höga krav på innehavaren vad gäller avtal etc. eller drar in Kallebåten vilket är fullkomligt idioti! Men efter många år som sommargäst i Ronneby är jag inte förvånad. Verkar dessutom inte spela någon roll vilka som har makten i kommunen.
Nåväl, tillbaka till restaurangen. Väldigt stora portioner Fish & Chips samt Mixed Plate. Hög kvalitet på råvarorna och mycket smakrikt och vällagat. Topp!
Vi åt lunch på Schweizeriet en dag och blev alldeles förtjusta. Underbara rätter och en grym utsikt. Kommer garanterat tillbaka när jag är i Blekinge nästa gång.
Miljön oslagbar. Kreativ meny och personalen mycket tillmötesgående. Vi valde vegetarisk tackos som var supergod och räkmacka dom var god. Mycket prisvärt! Vi kommer tillbaka så snart det blir tillfälle!
Säger bara wow! Nya ägarna har verkligen gjort ett bra jobb. Super bra service och sjukt god mat. Ägaren kom ut själv med maten och presenterade upplägget. Kommer absolut komma tillbaka flera gånger!
Quick Facts About Gårdskocken, Schweizeriet på Karön
Today
Opening Hours
How to go there
Location
Places