Gamla Stans Lykta Info
Amenities
Service options
-
Takeaway
-
Dine-in
Accessibility
Offerings
-
Beer
-
Coffee
-
Small plates
-
Vegan options
-
Vegetarian options
Dining options
-
Lunch
-
Dinner
-
Dessert
Amenities
-
Toilets
Atmosphere
-
Casual
-
Cosy
Crowd
-
Groups
Planning
Payments
-
Debit cards
-
NFC mobile payments
-
Credit cards
Children
-
Good for kids
Best KPortal Reviews
Allt verkar hemmagjort, lite dyrt men ändå generös mängd.
Det var knappt några människor I restaurangen men servisen fokuserade istället på att prata med kocken istället för gästerna. Priset stämmer inte överens med webbsidan. Det är dyrare än på webbsidan. Maten var god men dyr för priset. Maten är inte tillagad på riktigt öst europeiskt sätt. Kom hit om det är första gången du smakar på sådan mat men annars är det inte värt
Om man vill smaka på god rysk / ukrainsk mat har man kommit rätt! Varje gång vi är i Stockholm besöker vi Фонар och rekommenderar Pelmeni och Borsjtj från menyn! Till efterrätt passar det utmärkt med Medovik som är en honungs kaka. Trevlig personal och perfekt plats att landa på innan man fortsätter vidare till museerna!
Smakligt hemmalagat mat, bra atmosfär och bra priser. Borsch, meatbolls fantastiska och pannbiff obeskrivligt. Rekommenderar.
Beställde Schweizisk snitchel och en öl till lunch. Snitcheln var halvfabrikat och tillagad i microugn. Till detta fick man potatismos och tzatziki med sallad. Kanske det äckligaste jag har ätit.
Denna pärla till caféet har hållit högsta standard under många år. Bästa hemlagade maten i stan, och deras hembakta tårtor är något utöver det vanliga! Mycket prisvärt dessutom!
Menyn, stället och omdömen lät lovande. Men vilken turistfälla. Vi beställde en lax och en carbonara. Laxen var en liten bit av sån där fryslax i 4-pack. Gick att äta men inget man önskar på restaurang.
Carbonaran var verkligen ingen carbonara, vi undrar fortfarande var det var för något. Penne i någon form av röra, osmaklig ost (ej paermesan) tillsammans med något som smakade mer skinka än bacon.
Kommer inte att gå hit igen..
Jag var hos er idag och beställde borstj. Det var den godaste måltid jag ätit på flera år! Så vällagat, välkryddat, mustigt och dessutom prisvärt! Min familj valde andra rätter och även de var väldigt nöjda. Jag var så lycklig när jag gick därifrån och kommer garanterat återvända till er nästa gång jag är i Stockholm, för att få äta borstj hos er igen!
Quick Facts About Gamla Stans Lykta
Today
Opening Hours
| Monday | 11:30 AM - 05:00 PM |
|---|---|
| Tuesday | 11:30 AM - 05:00 PM |
| Wednesday | 11:30 AM - 05:00 PM |
| Thursday | 11:30 AM - 05:00 PM |
| Friday | 11:30 AM - 05:00 PM |
| Saturday | 11:00 AM - 07:00 PM |
| Sunday | 11:00 AM - 07:00 PM |
How to go there
Location
Places