Värdshuset Hwitan Info
Amenities
Other
-
Free parking
-
Free breakfast
-
Free Wi-Fi
-
Air-conditioned
-
Check-out time
-
Check-in time
Amenities
-
Free Wi-Fi
-
Free breakfast
Best KPortal Reviews
Vi fick ingen info om att incheckningen sker på Grand hotel. På frukosten förekom det bananflugor vid såväl frukten som bröden (notera att det är februari). Den enda ätbara limpan hittade vi ett hårstrå i. Rekommenderas inte. Rummen i sig var inget märkvärdigt, och något ofräscha.
Rent, duschen i minsta laget, synd att det vat så många trappor, frukosten alldeles lagom fylldes på hela tiden. Bra bemötande av personalen. Sängarna var sköna sov gott i dom kuddarna var också bra. Kunde haft lite fler tv kanaler, samt en radio hade varit bra
Bra läge mitt i Falkenberg vid den vackra Tullbron, men i övrigt ett ganska förfallet hotell. Jag fick ett rum utan handdukar och trasig sänglampa. Det gick inte att ringa till receptionen eftersom han som stod där hade så mycket att göra. Incheckningarna var omständiga och tog lång tid så det var ju inte konstigt att han inte hade tid att svara. Från annexet (Hwitan) som jag bodde på fick man gå ett par kvarter till receptionen om man ville ha hjälp eller svar på frågor i och med att telefonen inte besvarades. Bredbandet gav 4.0 Mbit så det funkade heller inte bra. Dessutom var det lyhört och när jag var där bodde det en elefanthjord på ovanvåningen som klampade runt hela kvällen. Mitt råd blir 1. Boka annat hotell, 2. Om du bokar, ta med handduk, pannlampa, brednandsmodem och öronproppar. Priset var högt. De tog betalt för ett medelbra hotell. Hade priset varit lägre hade förväntningarna också varit låga.
Silverfiskar, papperstunna väggar, osköna sängar och otroligt ouppdaterat.
Den initiala mys-känslan försvinner snabbt när man märker att gammalt inte alltid är bättre. Ofungerande eluttag, tjock-tv och ett otroligt oimponerade Wi-Fi.
Jättetrevlig personal på Grand men hotellfrukosten var det deppigaste jag mött, med mikro-uppvärmda pannkakor som var hårda som kex. Definitionen av löskokta ägg verkar vara extremt annorlunda på västkusten, sen att det var så pass snålt att om man inte kom första timmen av frukosten var det ofta urplockat och de fyllde sällan på.
Roligare kan man ha i Falkenberg.
Fantastiskt ställe att förlägga en konferens på.
Mysigt hotell, bra beläget centralt i Falkenberg, med ok renlighet/standard. Incheckning (trevlig och informativ) och frukost på Grand Hotel, som är granne. Jättebra frukostbuffé!! Ett minus var alla trappor på Hwitan, bra att vara medveten om innan ankomst.
En tusenlapp för en natt, 2 personer med superfin frukost morgonen därpå. Mycket prisvärt! Utsikten över Ätran från hotellrummet var ytterligare ett plus.
Skapligt för att sova. Trasig toasits, dörrhandtag till toa fick man i handen. Inget ljud på kanal 2 på TV .
Quick Facts About Värdshuset Hwitan
Today
Opening Hours
How to go there
Location
Places