Pizzeria il Secondo Nacka Info
Amenities
Service options
-
Delivery
-
Takeaway
-
Dine-in
Highlights
-
Sport
Accessibility
-
Wheelchair-accessible car park
-
Wheelchair-accessible entrance
-
Wheelchair-accessible seating
Offerings
-
Alcohol
-
Beer
-
Coffee
-
Late-night food
-
Vegetarian options
Dining options
-
Lunch
-
Dinner
-
Seating
Amenities
-
Bar on site
-
Toilets
Atmosphere
-
Casual
Crowd
-
Family friendly
-
Groups
Planning
Payments
-
Debit cards
-
NFC mobile payments
-
Credit cards
Children
-
Good for kids
-
High chairs
-
Kids' menu
Best KPortal Reviews
Absolut sämsta pizzan jag någonsin ätit. Det fanns INGET positivt med varken pizzan, såsen eller pizzasalladen. (Som dessutom kostar extra.) Listan på klagomål skulle kunnas göra oändlig.
En av fåtalet restauranger i området. Fin lokal med utmärkt läge. Stor potential men tyvärr är vare sig maten eller servicen någonting att stoltsera med.
Beställde pizza genom Wolt, maten var kallt när den anlände, smakade ingenting, ingen salt, degen var torr, fick bearnaisesås med Oxfile pizza som var vattnig och smakade surt
Dyr pizza som inte håller måttet. Dyraste kiosken i stan för snus
Dålig service tog la Casa oxfilé pizza bearnaisesåsen var sur sen fick jag inte byta till någon annan så behövde betala ytterligare 15 kr och sen 15 kr för sallad
Tydligen så måste man hämta allt själv pizzan serveras i handen och inte på bordet
En liten pizzeria med lokal pub känsla och aspirationer. Pizza är god med lite finare ingredienser och mozzarella ost och bra crust - barnen tycker om det. Men dem har även andra italienska mat på meny, cannelloni var jättegott! Och att man kan ta en öl med pizza känns lite lyx också. Ett minus var att hunden får inte följa med, men vi ska äter här många gånger framåt :-)
Godkänd pizza. Lite dyr för vad man får, botten är bra men lite för lite fyllning ut mot kanterna, som blir torra. För mycket sås och dylikt i mitten så mitten blir soggig. Inte oätbart men vår prezzemole hade inte en tillstymmelse av vitlök. Salladen smakade för mycket oregano för oss, men det är förstås en smaksak. Inte "traditionella svenska" pizzasalladssmaken i alla fall. Går helt klart att äta men ingen sensation och strax under godkänt.
Det är 20 kr extra för att äta på plats, 15 kr extra om jag ville ha vanlig gurka på pizzan.
Jag valde att ta en vanlig capriciosa - 125 kr. Pizzasallad ingick inte, det skulle man också köpa till.
En lunch på Östermalm kostar mindre och då ingår lokal och sallad.
Pizzabotten var inte ens god.
Quick Facts About Pizzeria il Secondo Nacka
Today
Opening Hours
| Monday | 10:00 AM - 09:00 PM |
|---|---|
| Tuesday | 10:00 AM - 09:00 PM |
| Wednesday | 10:00 AM - 09:00 PM |
| Thursday | 10:00 AM - 09:00 PM |
| Friday | 10:00 AM - 09:00 PM |
| Saturday | 10:00 AM - 09:00 PM |
| Sunday | 11:00 AM - 09:00 PM |
How to go there
Location
Places