Hero image

L'espresso

+46 19 12 50 10
Krämaren, Drottninggatan 27-29, 702 23 Örebro Sweden
Open Today: 10:00 AM - 07:00 PM

Amenities

Service options
  • Takeaway
  • Dine-in
Accessibility
  • Wheelchair-accessible car park
  • Wheelchair-accessible entrance
Payments
  • Debit cards
  • NFC mobile payments
  • Credit cards

Best KPortal Reviews

Jag fikade lite här med min syster innan bio, personalen är mycket trevligt och sååå snälla verkligen!! Bra och gott utbud, vi beställde två kulor glass och en mazarin. Glassen var otroligt god!!! Rent och trevligt att sitta ????
Tog tid att få uppmärksamhet av personalen. Köttfärspajen var fullproppad av jalapeno och chilifrukt. Nästan oätlig! Hur kan man inte varna för sådant? Det görs överallt på menyer med 1-3 chilifrukter. Den här skulle ha fått 3 st.
Alltid trevliga med bra fika och lättare mat. På fotot bakad potatis med skagenröra. Serveras med bröd och rikligt med grönsaker.
Bra café/restaurang. Väldigt god mat och trevlig personal. Kycklingsalladen jag beställde bra portion till bra pris. Dock tyckte jag att det var något snålt med kyckling.
Jag var där 17 augusti 2020 ca 12.15. Det var då endast 2 personer framför mig i kön.
Personalen i kassan var trevlig, glad och tillmötesgående. På grund av hennes bra känsla för kundkontakt så är det klart att hon gillar sitt jobb, det är iaf den positiva känslan jag fick.
I kassan beställde jag en köttbullesmörgås och en dubbel espresso.
Köttbullesmörgåsen var jättegod och tjusigt tillagad. 4/5 till den. Det där lilla extra saknades.
Den dubbla espresson var stark och endast helt OK i smaken. Men jag förstår att det är en kostnadsfråga för riktigt bra kaffebönor. Den genomsnittlige kunden på La Baguette kräver nog inte heller något fancy kaffe. Så förståelig kaffesituation. Men kan tyvärr endast ge 3/5 i betyg till espresson.
När jag skulle sätta mig vid något av borden så kunde jag välja o vraka bland bord.
Jag skulle säga att La Baguette är ett folkligt fik och ej något trendigt ställe. Ett fik för gememe man. Ung som gammal, bidragstagare eller bankman.
Trevligt plats på fiket då det ligger centralt i krämaren men ändo inte störiga moment utanför fiket.
Nästan 5 men blir betyget 4 baguetter.
Fick det jag beställde, men efter jag åt min macka med ost och skinka macka så fick jag otroligt ont i magen :( och har haft ont i magen sen dess :(
Mycket folk som vanligt men med avstånd, detta är det bästa fiket i stan, trevlig personal rent och snyggt!
Alltid trevlig personal och gott fika.

Quick Facts About L'espresso



Today

Opening Hours

Monday 10:00 AM - 07:00 PM
Tuesday 10:00 AM - 07:00 PM
Wednesday 10:00 AM - 07:00 PM
Thursday 10:00 AM - 07:00 PM
Friday 10:00 AM - 07:00 PM
Saturday 10:00 AM - 05:00 PM
Sunday 11:00 AM - 05:00 PM

How to go there

Location