Hero image

Falafel Alhajji

+46 73 554 55 91
Partihandlarvägen, 120 44 Årsta Sweden
Open Today: 08:00 AM - 08:00 PM

Amenities

Service options
  • Kerbside pickup
  • Takeaway
  • Dine-in
Dining options
  • Lunch
  • Dinner
Atmosphere
  • Casual
Children
  • Good for kids
Parking
  • Parking

Best KPortal Reviews

Helt makalös falafel! När man dyker in i Årstas bakgator gömmer sig en liten goldklimp kilad mellan två lastkajer. När man öppnar dörren möts man av norra Europas största leende i perfekt harmoni med doften av rökelse och kikärtsröra.
Klart värt en omväg,
Finns gott om parkering.
Kan bara stämma in i hyllningskören, bästa falafeln jag ätit i mitt liv. Hade aldrig trott att det i partihandlarområdet skulle finnas en sådan kulinarisk pärla. Jag har ändå ätit på andra topplisteställen vad gäller falafel i Sverige, men Alhajji tar priset. För ynka 60 kronor fick jag njuta av den godaste falafel jag någonsin smakat. Stället ser verkligen inte mycket ut för världen, en minimal kiosk, på parkeringen mellan psrtihandlarna, med enstaka sittplatser inne. En minimal kiosk med maximal smak. Falafelsmeten klickas ner i fritösen framför en, och serveras precis nygjorda. Färska grönsaker och autentiska pickels, samt välbalanserad hummus. Otroligt! Älskar du falafel, och är i Stockholm, kom hit - du kommer inte att ångra dig!
Fantastiskt god falafel och hummus, supertrevligt bemötande. Och priser som är riktigt humana.
Kommer garanterat tillbaka.
Riktigt bra bemötande och när det kommer till maten så är den hemlagad med hjärta och känsla. Vart glatt överraskad över hur mycket smak dom fick ut av sina rätter, tyder på bra råvaror och kok-konst. Tack för en bra lunch, kommer tillbaka snart!
Otroligt hög kvalitet på falafel! ”Hummos och falafel” är en klar favorit. Då får man allt som ingår i en falafelrulle plus lite mer och man kan äta allt hur man vill med lite bröd som man får till. Extra plus i kanten för att man får mynta istället för persilja om man vill. Har ätit en hel del falafel i Skåne men detta är helt klart min favorit hittills! Enkelt gatukök med mat lagad med stor kärlek. Åker ofta en omväg för att äta här. Rekommenderas varmt.
Jag har testat falafel rulle innan och det var jätte gott, bästa falafel i Sverige ????. Nu jag har testat shawarma och den är en av de bästa shawarma jag har smakat i Sverige, rekommenderar verkligen att komma och testa.
Bästa falafel i Stockholm,rokmnder jag till alla att komma och testa ????????
Maten smakade utsökt. Jag rekommenderar folk att åka förbi och testa Alhajjis mat.

Quick Facts About Falafel Alhajji



Today

Opening Hours

Monday 08:00 AM - 08:00 PM
Tuesday 08:00 AM - 08:00 PM
Wednesday 08:00 AM - 08:00 PM
Thursday 08:00 AM - 08:00 PM
Friday 08:00 AM - 08:00 PM
Saturday 08:00 AM - 08:00 PM
Sunday Closed

How to go there

Location