City Gross Info
Amenities
Service options
-
Kerbside pickup
-
No-contact delivery
-
Delivery
-
In-store pick-up
-
In-store shopping
-
Same-day delivery
Accessibility
-
Wheelchair-accessible car park
-
Wheelchair-accessible entrance
Amenities
-
Wi-Fi
Recycling
-
Glass bottles
-
Metal cans
-
Plastic bottles
Payments
-
Debit cards
-
NFC mobile payments
-
Credit cards
Best KPortal Reviews
Väldigt besviken då kassörskan var väldigt otrevlig. Vi skulle köpa ett cigarettpaket och vi skulle ta betalt för den vid den vanliga kassan, och kassörskan kastade paketet bara så fram för oss. Andra kunder märkte det också. Väldigt otrevlig!!!
Förstår att man kan ha en dålig dag men det innebär inte att man kan vara på det viset särskilt när vi bad om ett cigarettpaket. Vi krävde inte så mycket …
Det skedde vid ca. 20 tiden den 26/4
Vad har hänt? Senaste månaderna är det katastrof med mycket dyrare varor som säljs på kampanj och man sparar en krona... Mycket "rabatter" som på pappret är mer att lura kunden att man gör ett klipp. Kommer fasa ut våra inköp härifrån då de generellt är dyrare än många andra konkurrenter och att jag känner som att butiken försöker lura mig till "billiga" köp som inte är billigt.
Titta vad jag hittade i delikatessdisken på City Gross. Han nog aldrig sätt något liknande. Dom kallar varan för SKAGENSTUBBE. Den KOSTAR bara 169 kr. Hur kan man presentera en sådan vara. Har man ingen självkritik alls. Men det är inte, första gången man ser sådana produkter i kyldiskarna. Speciellt bakavdelningen, fisk och delikatessdisken.
Bra utbud och bra personal. Oftast billigare men inte på allt. Bonus är en kött och fisk disk som är lite utöver det vanliga
Jag hade aldrig testat förut present kort som City Gross erbjuder. Jag känner så mycket lättnad att slippa betala med betalkort, om och om igen. Den är också kontaktlösa transaktion men utan chipet. Den bästa analogi man kan hitta är reskassa som man använde i kollektivtrafiken förrän de digitala biljetter blev vanligare. Man kan planera långsiktigt t.ex med presentkortet kan man klara en månads matkostnader. Kassörskan hjälper med hur mycket finns kvar i presentkortet, när jag begär . Det går att ladda om reskassan , men jag är inte säker om samma gäller med presentkortet. Kan man fylla om kortet, när det blir helt tömt och slippa köpa ett nytt?
Och där finns möjlighet att få digitala kvittot. Då slipper man använda papper i onödan.
Ni har de Bästa fika bröd, Napoleonbakelse och Budapestbakelse. En vän hade tipsat att era bageri har världens bästa födelsedagstårtor.
Personaler både i butiken samt caféet är trevliga och butiken består av divers arbetskraft som omfattar olika ålder, kön och utseende. Butikanställdas närvaron är flesta gång synliga. Jag ser sällan kartonger eller annat i gångerna under köpet . Oavsett vilka stod vid kassaskåp, kände jag alltid bemötts respektfullt. Om man har tur, dykas upp i hyllor mat med kort datum och lägre pris.
Caféet är trevligt såklart; men mer naturell ljus skulle ha gjort stämningen ännu bättre. Dessutom finns där utrymme för hälsosamma maträtter inkl glutenfria , produkter som innehåller probiotika. t.ex smoothie eller havregrynsgröt eller filbunke. Då kan alla fika nyttigare .
Tack att ni finns! ????
Det bästa stället att köpa mat och parkerings platserna är perfekta. Cafeteria är liksom inbunden plats det skulle vart bra om den delen som är helt stängd att ha ett fönster det skulle blivit ännu bättre????
Ren och välorganiserad butik. Goda butikslokaler bröd. Fin fisk och delikatess.
Stort urval.
City Gross har blivit en butik som gör sitt bästa för att skrämma bort kunderna.
Grönsaksavdelningen påminde idag mer om en komposthög, köttdisken gapade tom bortsett från de vakuumförpackad slaktavfallet från Dalsjöfors.
Det här med att möta kunderna på ett trevligt sätt är inte att tänka på och detta praktiseras med bravur i den manuella charkdisken där man närmast upplevs som ett besvärlig inslag när man vill handla och när man frågar ifall smörgåstårtan är från idag får man svaret ”Nej, den KANSKE är från igår eller möjligen förrgår” - man vet alltså inte!
Nej, nu tackar jag för mig och om jag överlever smörgåstårtan så handlar jag på Willys och Lidl i fortsättningen!
Quick Facts About City Gross
Today
Opening Hours
| Monday | 07:00 AM - 10:00 PM |
|---|---|
| Tuesday | 07:00 AM - 10:00 PM |
| Wednesday | 07:00 AM - 10:00 PM |
| Thursday | 07:00 AM - 10:00 PM |
| Friday | 07:00 AM - 10:00 PM |
| Saturday | 07:00 AM - 10:00 PM |
| Sunday | 07:00 AM - 10:00 PM |
How to go there
Location
Places