Hero image

Best Western Hotel Gamla Teatern

+46 63 51 16 00
Thoméegränd 20, 831 34 Östersund Sweden
Open Today:

Amenities

Other
  • Spa
  • Free breakfast
  • Free Wi-Fi
  • Air-conditioned
  • Star rating
  • Check-out time
  • Check-in time
Amenities
  • Free Wi-Fi
  • Free breakfast

Best KPortal Reviews

Rummet var väldigt kallt, speciellt badrummet som säkerligen inte höll mer än 12 grader.
Alla i personalen var mycket trevliga och hjälpsamma, förutom en specifik person. För denna person var inget möjligt att hjälpa till med. Otroligt irriterande. Att hotellet efter tre dagars vistelse bestämde sig för att sluta med vouchers (för att det blev för dyrt?) var även det väldigt störande.
Hotellet ligger bra till med gångavstånd till allt. Bra med parkering, både hotellets egna parkering och närliggande parkeringar. Det som drar ner betyget är det eviga festandet varje helg, med hög musik från scenen och fulla människor som raglar runt i korridorerna. Jag har inget emot fest, men när allt oväsen utan hinder tar sig rakt in i varje rum (där folk som ska arbeta försöker sova) blir det väldigt irriterande.
Fantastiskt fint hotell som har allt de personliga sakerna man vill ha.
Miljön, kulturarv och personal med fin känsla av husets historia.
Att service och käk är toppen gör inte vistelsen sämre.
Får fem innebandy bollar av fem möjliga.
Min man var där för julmiddag och show. Showen var bra men alla i sällskapet lämnade mat på tallrikarna. "Smakade och såg ut som mamma scans köttbullar", var en av kommentarerna. Tidigare hade vi bokat privat en middag med show och min man blev liggande i covid. Frågade om jag kunde ta med hans i "doggybag" men nej. Mycket besviken, synd på ett så fint ställe.
Trevligt hotell men härlig och trevlig miljö. Riktigt bra frukost med bra utbud, fil, flingor, bacon & äggröra, minipannkakor med tillbehör (honung, Nutella och riktig grädde). Finns även ett litet tränings rum och spa att använda.
Ett väldigt trevligt hotell som ligger mitt i centrala Östersund. .Finns Hamam och Spa. Trevlig och serviceminded personal . Utmärkt frukost. Rummen välstädade och mysiga . På detta hotell känner man sig kunglig.
Säng kudde och rum 5p . Köpte deras hamburgare som drar ner betyget, dyraste burgaren jag köpt och den får en stark 2a i betyg . Salta
pommes ganska så dålig smak på burgaren sen inga tillbehör som livar upp rätten så som coleslaw picklad gurka eller nåt.
Stannade en natt då vi var på genomresa. Fantastiskt mysigt hotell med trevlig personal. Bra läge till stadskärnan med dess restauranger och shopping. Bra frukost och mysiga rum. Dock lite kallt och lite mycket ljud från ventilation men allt det där var vi införstådda i då det är ett gammalt och k-märkt hus. Dessutom fanns externa element på rummet så vi hade det varmt och skönt! Så det var inget som störde oss över huvudtaget. Bor gärna här igen!
Ett hotell i ett äldre hus där man lyckats med att behålla den ursprungia stilen som gör intreören vacker. Ligger centralt till. En vacker salonge där det bjuds bra måltider. Konferans lokal finns där. Trevlig personal. God frukost.

Quick Facts About Best Western Hotel Gamla Teatern