Hero image

BASTA - Italiensk Restaurang Östersund

+46 63 636 18 89
Prästgatan 43, 831 31 Östersund Sweden
Open Today: 11:30 AM - 11:00 PM

Amenities

Service options
  • Takeaway
  • Dine-in
Accessibility
  • Wheelchair-accessible toilet
Offerings
  • Alcohol
  • Beer
  • Cocktails
  • Coffee
  • Late-night food
  • Spirits
  • Wine
Dining options
  • Lunch
  • Dinner
  • Dessert
  • Seating
Amenities
  • Bar on site
  • Toilets
Atmosphere
  • Casual
  • Cosy
Crowd
  • Groups
Planning
  • Accepts reservations
Payments
  • Debit cards
  • NFC mobile payments
  • Credit cards
Children
  • High chairs
Parking
  • Free parking lot
  • Parking

Best KPortal Reviews

Skulle testa första gången på basta idag med en tjejkompis.
För de första så fick man inga indikationer om de var lunch eller inte, då man först fick vanliga menyn o sen senare lunchmenyn.
Tänkte prova att beställa enligt menyn "värmdös ekologiska hallonsoda", visste inte att nygårda var det. Man lär sig nåt nytt varje dag.
Sen var de inga indikationer om man fick hämta salladen själv eller om man kom med de. Vi upptäckte de helt plötsligt när andra gäster började ta, men då hade vi fått maten. Maten var helt ok.
Sen när vi ska betala så ligger en mobil framför kassan. Oklart om den var bortglömd eller om de var personalens.
Fick nu veta att man tog fel betalt av oss. Då min tjejkompis fick betala för en cola 45 kr. O då fick hon en cola zero när hon beställde cola. ????????
Mysig miljö dock.
God mat, stora portioner. Antingen får jag lov att lämna eller så får jag rulla ut från restaurangen. ????
Trevlig personal.
Lite rörig atmosfär med många intryck och delar av lokalen är väldigt trång, men på det stora hela har jag haft trevliga besök här. ????
Fantastisk atmosfär! Väldigt mysigt med belysningen, inredningen och alla detaljer. God mat och flera goda veganska och vegetariska alternativ. Glad och trevlig personal!
En fantastiskt mysig restaurang och supertrevlig personal. God pasta Carbonara! Hit vill jag gå fler gånger (tyvärr bor jag 55 mil härifrån????) Men nästa gång jag kommer till Östersund så ska jag gå hit och äta igen, rekommenderas varmt! Arrivederci ????
En jättetrevlig kväll med god mat och fantastisk service från Maria, vår servitris. Vi var Såå nöjda när vi gick därifrån ????
Supermysig resturang, underbart inred (lokalen är ljus, fylld av färger och saker att titta på) och suveränt god mat! Trevlig personal och bara så skön atmosfär. Kändes som att man var utomlands ???? Ingen stress, bara gemytligt.
Vi bokade bord samma dag på förmiddagen till kl 18.30 (en torsdag på semestern) och tur var det för det var helt fullt! Fick sitta i en hörnsoffa vid ett vackert mosaikbord - ljuvligt!
Vi var inte superhungriga så vi tog två förrätter och varsitt glas rödvin till det, väldigt lagom! Vi tog en bricka med charkuterier, ostar, Oliver, bröd, marmelad med mera och en carpaccio med pinjenötter, parmesan och dressing - allt smälte i munnen ????????
Allt var perfekt. God mat service helt fantastiskt och härlig atmosfär. Vi åt pizza tyvärr ingen bild men bägge var nöjd med den extra goda degen och supergod fyllning.
Hade en väldigt bra upplevelse på Basta då min servitör kom med förslag på dryck och mat då jag kände mig osäker. Servitören Aston valde ut en fantastiskt god pizza samt en en öl som var så god att det blev 4 till, Aston gjorde basta till ett magiskt ställe!

Quick Facts About BASTA - Italiensk Restaurang Östersund



Today

Opening Hours

Monday 02:00 AM - 10:00 PM
Tuesday 11:30 AM - 11:00 PM
Wednesday 11:30 AM - 11:00 PM
Thursday 11:30 AM - 11:00 PM
Friday 11:30 AM - 12:00 AM
Saturday 11:30 AM - 12:00 AM
Sunday 02:00 AM - 10:00 PM

How to go there

Location